پیشینه تاریخی امامزاده قاسم صیدآباد

آستان مقدس امامزاده قاسم در روستای صیدآباد ، کیلومتر 20 جاده دامغان سمنان قرار دارد که از تاریخچه آستان مقدس اطلاع دقیقی در دست نمی باشد و آنچه که از قدیم نقل شده و سینه به سینه منتقل شده اینگونه می باشد : غریب به 600-500 سال قبل جوانی برومند و رشید و بسیار با ادب و متین که آثار بزرگی از چهره او هویدا بود به روستا آمده و به علت اینکه متانت و ادب او زبانزد بوده است مدتی به عنوان کارگر در خدمت یکی از اربابان و ملاکین بزرگ روستا مشغول به خدمت و فعالیت می شود . که به مرور زمان مورد توجه ویژه ارباب قرار گرفته و به نحوی که پیشنهاد ازدواج با دختر خود را به این جوان مؤدب و مومن می دهد و مقدمات این ازدواج میمون و مبارک را فراهم می آورد . پس از چندی فرزندی مبارک و زیبا و شیرین گرمابخش این زندگی می گردد . این فرزند دختر با قدوم خود موجب روشنی هرچه بیشتر زندگی جوان با ایمان شد . با گذشت 7-6 سال از زندگی این جوان متاسفانه  بیماری  سختی بر او عارض می گردد و به سرعت بیماری شدت می یابد و او را زمینگیر می کند و امید ادامه حیات جوان با خدا قطع می شود و همگی از شفا و سلامتی مجدد او ناامید می شوند . پس از اینکه مرگ این جوان قطعی می گردد . و قلب مطمئن و ضمیر آرام او آماده لقاء پروردگار می شود لب به سخن گشوده و از اطرافیان خویش تقاضایی می کند : پس از مرگ من ، دخترم را به مـدینه برده و وارد کوچـه بنی هـاشم شوید ، داخل کوچه بانویی مخدره و مؤمنه فـرزندم را از شما تحویل می گیرد .

پس از اینکه این جوان با خدا رخ در نقاب خاک می کند بنابرقولی که به او داده شده بود ، دختر به مدینه و کوچه بنی هاشم برده می شود ، در این هنگام بانویی که آثار کرامت و بزرگی در صورت و سیرت او موج می زد ، از منزلی خارج شد و با دیدن این دختر معصوم و زیبا به وجد آمده و او را در آغوش کشیده و از بستگان او می خواهد که فرزند قاسم را به او تحویل بدهند . و پرده از راز حضرت قاسم « از نوادگان امام موسی بن جعفر » بر می دارد . بعد از آن واقعه بر مرقد این بزرگوار مقبره ای بنا می شود .

از آن تـاریخ تا کـنون این مرقـد پناهگاه عاشقان و زائران بومی و مسـافران مردم رضوی و سـایر مسـافران و رهگذران می باشد . لازم به ذکر اینکه کرامات بسیار زیادی از گذشته تا حال از این بزرگوار و امامزاده نقل شده است . در ضمن قدیمی ترین اثری که در صحن مقدس دیده شده ، سنگ قبری است که تاریخ فوت فرد را 1086ذهجری قمری قید نموده است .

البته لازم به ذکر است که مدتی است این مکان توسط میراث فرهنگی به دلیل احتمال ریزش سقف غیر قابل استفاده اعلام شده و به روی عموم بسته می باشد  .

/ 0 نظر / 12 بازدید