عزاداری محرم

آئین های محرم :

ایام محرم و عزاداری اباعبدالله

حال و هوای محرم در روستای صیدآباد یک هفته قبل از این ماه هنگامیکه وارد روستا می شوی کاملاً حس می کنی با سیاه پوش شدن امامزاده مسجد ، حسینیه و کوچه های روستا که به استقبال این ماه می روند .

از همان شب اول محرم مسجد و حسینیه صیدآباد شام میزبان مهمان های اباعبدالله است که هر شب مراسم عزاداری ، سخنرانی و سینه زنی همچنان پابرجاست . در روزهای این ماه عزیز در منازل مراسم علم بندان که توسط خانم ها انجام می شود برقرار است که تا روز ششم ادامه دارد . در این روز همه عامها را به مسجد برده بعد از صرف ناهار اهالی روستا دسته ی عزاداری تشکیل داده و با در دست داشتن علمها به طرف گلزار شهدا و امامزاده قاسم راهی می شوند و در داخل امامزاده به عزاداری می پردازند و دوباره به طرف مسجد رفته در آنجا هم کمی سینه زنی می کنند و مردم هم طبق نذوراتی که دارند در این روز قربانی های زیادی می کنند . (اعم از گوسفند و گاو و ... ) .

مراسم شب ها ، همچنان ادامه دارد تا روز ششم ماه محرم که دسته ای از عزاداران ابا عبدالله که اهل این روستا و مقین تهران هستند به صورت هیاتی با در دست داشدن پرچم و علم وارد روستا می شوند و هیات صید آبادم به استقبال این دسته از عزاداران می روند و به آن ها خوش آمد می گویند و این دو دسته با هم ادغام می شوند و به طرف مسجد راهی می شوند و ساکنان صید آباد از مهمان های ابا عبدالله پزیرایی می کنند و آماده می شوند تا روز نهم تاسوعای حسینی به عزاداری مشغول شوند . روستای صید آباد از جملی روستاهایی است که روز نهم میزبان بیش از 3هزار نفر عزادار می باشد . از ابتدای صبح مردم در تکاپو هستند که شرایت مراسم عزاداری را مهیا کنند . ابتدا دسته ای که تشکیل می شود اعم از سینه زن و زنجیر زن که به استقبال دسته های عزاداری که از روستاهای اطراف می آیند . مانند روستای الله آباد و شهر امیریه بعد از استقبال از دسته های عزاداری به مسجد و حسینیه رفتند و مراسم تعذیه بر قرار است . واز همه ی اطراف دامغان به اینجا می آیند و در عزاداری امام حسین شرکت می کنند اغلب خانه های روستا غذا می پزند و از مهمان های خود پزیرایی می کنند مسجد وحسینیه هم بسیاری از مهمان های اباعبدالله را پزیرایی می کنند .

در روز دهم که مصادف است عاشورای حسینی دسته های عزاداری از روستا های ما آمده می شوند تا به شهر امیریه بروند  و مراسم عزاداری روز عاشورا را با هم به عزاداری مشغول باشند .

در شب روز عاشورا هم روستای ما شاهد شام غریبان است که واقعاً حال و هوای غریبانه ای دارد که تا نیمه های شب به عزاداری مشغول هستند . تا روز یازدهم ، دسته عزاداری صیدآباد جزء دسته های عزاداری می باشد که آن روز را در دامغان عزاداری کرده و ارادت خود را به امام حسین و یارانش اینگونه به عرصه نمایش می گذارند . بعد از دهه ی محرم عزاداری در روستا همچنان در منازل پابرجا  است تا روز اربعین حسینی که در این روز عزیز بسیاری از خانواده ها دیگ حلیم و شعله زرد بار گذاشته و بین مردم پخش می کنند  البته این مراسم تا روز شهادت حضرت محمد و امام حسن مجتبی ادامه دارد و در شب چهل و هشتم که شهادت آن بزرگوار می باشد . مراسم در مسجد برقرار می باشد و تا آخرهای شب به عزاداری مشغول هستند که امیدواریم مورد قبول حق تعالی قرار بگیرد .

محرم 1391

محرم 91

 

محرم 91

/ 0 نظر / 50 بازدید